İstanbul / TÜRKİYE
Türkçe TÜRKÇE

Eğitime ‘Kilit Taşı’ yolla gitsin!

Anasayfa

Manşet

Eğitime ‘Kilit Taşı’ yolla gitsin!

Eğitime ‘Kilit Taşı’ yolla gitsin!

Suriye’de 8 yıldır süren iç savaş milyonlarca kişiyi etkiledi. 6 milyon insan ülkesini terk etmek zorunda kalırken, 6 milyon kişi de ülke içinde yer değiştirmek durumunda kaldı. Öte yandan resmi olmayan rakamlara göre 1 milyon insan hayatını kaybetti.

İç göçlerle kırsal bölgelere yerleşen Suriyelilerin çoğunluğu tarım arazisi üzerine inşa edilen kamplarda hayatlarını idame ettiriyor. Türkiye sınırına yakın bölgelerde onlarca mülteci kampı bulunurken bu kamplarda yaşayanların ihtiyaçları genel olarak STK’larca karşılanmaya çalışıyor.

Alt yapı sisteminin bulunmadığı, iş ve barınma şartlarının da çok az olduğu düşünüldüğünde bölgede yaşanan insani dram vicdanları sızlatıyor.

Son yılların en düşük sıcaklıkları ve yağışlarla mücadele eden siviller, yakacakları olmadığı için topladıkları naylon, tekerlek, elbise, çizme, terlikleri yakarak ısınmaya çalışıyor. Hava sıcaklığının gece saatlerinde sıfır dereceye yaklaştığı bölgede sık sık yağmur yağıyor. Çoğu bez ve derme çatma çadırlar su aldığı için bu çadırlarda barınmak çok zor hale geliyor.

Şiddetli yağışlar nedeniyle kampları sel basarken, çocukların neredeyse tamamı naylon yakılırken çıkan gazlar nedeniyle solunum rahatsızlıkları yaşıyor.

 

Bu zorlu şartlardan en çok etkilenen çocuklar, temel haklarından biri olan eğitim hakkını kamp şartlarında devam ettirmeye çalışıyor. Zorlu kış şartlarının da eklenmesiyle bataklığa dönen yollarda çamurla dolan okullarına gitmekte güçlük çeken çocuklar, çoğu zaman yoğun yağış ve kötü hava şartlarının etkisiyle okullarına devam edemiyor.

Tüm bu şartları göz önüne alındığında çocuklar için proje üretmek bizler için elzem bir hâl aldı. Bu amaçla Uluslararası Mülteci Hakları Derneği (UMHD) ve İHH İnsani Yardım Vakfı olarak çocukların okullarının zemininin kilit taşı ile döşenmesi amacıyla bir kampanya başlattık. Savaş da dâhil, hiçbir durumun çocukların eğitim almasına engel olmaması gerektiğini düşünerek çamurlu sınıfları kilit taşıyla döşüyoruz. Suriye Azez’de yer alan okulların zeminini büyük bir iyilik hareketiyle kaplayacağız.

“Eğitimin Kilit Taşı” projemizle 30’dan fazla okulun kilit taşlarını döşemeyi hedefliyoruz. 21 Ocak itibariyle başlayan kampanya için Türkiye’nin dört bir yanından destek bekliyoruz.

Proje kapsamında zemini kilit taşı ile döşenmesi planlanan bölgeler;

 1. Babül Selam
 2. Siccu
 3. Şemmarin
 4. Mukaveme
 5. İman
 6. İğde
 7. Haremeyn
 8. Ehli Şam
 9. Risale
 10. İlbil
 11. Mafrak Neyyara
 12. Rahme
 13. Yazıbağı 2
 14. Yazıbağı 3
 15. Yazıbağı 5
 16. Ensar
 17. Siccu Otogar
 18. Siccu Şehitler
 19. El Safira Dağ
 20. Armuta
 21. Reyyan Yanı Dağınık
 22. Endülüs
 23. Y.Ö
 24. Ummur Kara
 25. Telçibrin
 26. İmam-Hatip Ortaokul
 27. Telli Şüheda
 28. Marin Dağı Okul

Çocukların eğitimi için projemize destek olmak isterseniz “ELVER” yazıp 3072’ye SMS göndererek 5 TL, 4072’ye SMS göndererek 19 TL katkı sağlayabilirsiniz. Bankadan havale yada EFT yapmak isterseniz, aşağıda hesap bilgileri yer alan IBAN’a bağışlarınızı gönderebilirsiniz.

Proje Kodu: 10603

Hesap adı: İHH İnsani Yardım Vakfı

IBAN: TR50 0020 5000 0009 9999 9000 01