İstanbul / TÜRKİYE
Türkçe TÜRKÇE

Bu yıl kurbanlar Arakan mülteci kamplarına

Anasayfa

Haberler

Bu yıl kurbanlar Arakan mülteci kamplarına

Bu yıl kurbanlar Arakan mülteci kamplarına

Kurban Bayramı yaklaşırken Uluslararası Mülteci Hakları Derneği olarak Sadakataşı Derneği ile Arakan mülteci kamplarında kalan Müslümanlar için kurban kampanyası organize ettik. Bangladeş’teki mülteci kamplarında kalan Arakanlılar’a kurban ulaştırmak için başlattığımız kampanya hakkında konuşan Başkanımız Av. Uğur Yıldırım, “Bize yardımcı olacak kişilerin bağışlarını oraya ileterek mümkün olan en güvenli şekilde bize göre dünyadaki en muhtaç insanlara kurbanları ulaştırmış olacağız” dedi.

“MUSON YAĞMURLARI NEDENİYLE TEHLİKE ALTINDALAR”
Son yüzyılın en büyük zulümlerine maruz kalan Arakanlı Müslümanlar için kurban kampanyası başlattık. Uluslararası Mülteci Hakları Derneği (UMHD) olarak Sadakataşı Derneği ile başlattığımız kampanya kapsamına kurban bağışları Bangladeş’te yer alan Arakan mülteci kamplarına ulaştırılacak. 2017 yılının Ağustos ayında Budist Myanmar Hükümeti’nin çeteler aracılığıyla başlattığı etnik temizlikten kaçan 700 bin Arakanlı, tehlikeli yolculukları atlatarak Bangladeş’e sığınmıştı. Myanmar sınırına yakın Cox’s Bazar kentinde yaşam mücadelesi veren 1 milyonun üzerinde Arakanlı mülteci muson yağmurlarının da başlamasıyla birlikte barakalarının sular altında kalma tehlikesiyle de karşı karşıya. Uluslararası yardım kuruluşların sınırlı bir şekilde yardım götürebildiği Arakanlı mülteciler için UMHD ve Sadakataşı Derneği tarafından başlatılan kurban bağışı kampanyası ile bölgede kurban kesimi gerçekleştirilecek.

“ŞAHİT OLDUĞUMUZ DRAM BİZİ ÇOK ETKİLEDİ”
Kampanya hakkında bilgi veren Başkanımız Av. Uğur Yıldırım, “Uluslararası Mülteci Hakları Derneği olarak gerek Türkiye’de gerek tüm dünyada mültecilerin haklarıyla ilgili çalışma yapıyoruz. Dünyadaki kamplar üzerinde yaptığımız çalışmalarda geçtiğimiz yıllarda da insan hakları ihlallerinin had safhaya çıktığı Myanmar’da ve Bangladeş’teki Arakan mülteci kamplarında gözlemlerimiz oldu. Buraya heyetlerimizi gönderdik. Maalesef oralardaki mültecilik durumu çok daha vahim bir halde. İnsanların kimlik sorunu var. Hiçbir devlet o insanları kendi vatandaşları olarak kabul etmiyor. Buna bağlı olarak eğitim, sağlık sorunu var, yaşam hakkının ciddi anlamda ihlali var. Yani bir hayvan hakkı kadar hakları olmadığı bir durumdan bahsediyoruz. Üstelik kendi ülkelerinde mülteci olan insanlardan bahsediyoruz. O bölgelere gittiğimiz zaman şahit olduğumuz bu yoksulluk ve insani dram bizleri o kadar çok etkiledi ki normal şartlarda kurban çalışması yapan bir dernek değiliz. Ama bunun da bir vesile olduğunu ve o insanlara ulaşmanın, onlarla yakınlaşmanın ve aslında o insanların sınırsız ihtiyaçlarına katkıda bulunacak bir fırsat olarak düşündük. Spesifik olarak sadece Arakan mülteci kamplarında kesilmek üzere bu yıl kurban bağışı toplamaya ve bunu da Sadakataşı Derneği ile birlikte organize etmeye karar verdik” diye konuştu.

BİR KURBAN HİSSE BEDELİ 700 TL
Bölgede 1 milyondan fazla mülteci olduğunu dile getiren Av. Yıldırım, “Bu da aslında bölgede her aileye, her barakaya et girmesini sağlamak gibi bir hedefimiz olduğunu varsaydığımız takriben 200 bin hisse ediyor. Tabii ki bu çok ciddi bir sayı, gönül isterdi ki her aileye et ulaşsın ama biz bunu toplayabilme ihtimalimizden öte aslında İbrahim’in ateşine su taşıyan karınca misali gördüğümüz bu manzara karşısında bir nebze olsun elimizden geleni yapmanın peşindeyiz. Bu noktada da bize yardımcı olacak kişilerin bağışlarını oraya ileterek mümkün olan en güvenli şekilde bize göre dünyadaki en muhtaç insanlara kurbanları ulaştırmış olacağız. Bir kurban hissesi bedelimiz 700 TL. Bu hayra katkıda bulunmak isteyenler Sadakataşı Derneği’nin internet sitesinden (https://bagis.sadakatasi.org.tr/?step=view&product_id=13bac60c-598a-e811-80d7-001708586df2) ya da IBAN numaraları üzerinden bağışlarını ulaştırabilir” ifadelerini kullandı.

Kurban bağışı için IBAN NO: ALBARAKATÜRK KATILIM BANKASI / MERKEZ ŞUBESİ SADAKATAŞI DERNEĞİ / HESAP NO: 1-1672029-19 IBAN: TR37 0020 3000 0167 2029 0000 19

NOT: IBAN üzerinden bağış yaparken açıklama kısmına telefon numaranızı ve ‘UMHD Arakan’ kodunu yazmanızı rica ederiz.

TELE BAĞIŞ: 0216 614 04 61 / 0212 531 20 25