İstanbul / TÜRKİYE
Türkçe TÜRKÇE

BM, Myanmarlı generaller soykırım suçundan yargılanmalı!

Anasayfa

Haberler

BM, Myanmarlı generaller soykırım suçundan yargılanmalı!

BM, Myanmarlı generaller soykırım suçundan yargılanmalı!

BM, 25 Ağustos 2017’den bu yana Arakanlı Müslümanlara zulüm eden Myanmarlı generallerin “soykırım” suçuyla yargılanmasını istedi.

“İNSANLIĞA KARŞI SUÇTAN YARGILANMALILAR”

Birleşmiş Milletler (BM), 25 Ağustos 2017’den bu yana Arakanlı Müslümanlara zulüm eden Myanmarlı generallerin “soykırım” suçuyla yargılanmasını istedi. BM, Myanmar’ın Kaçin ve Şan eyaletinde işlenen insanlığa karşı suç ve savaş suçlarının araştırılması ve sorumluların soruşturulmasını talep ederek Myanmar Genelkurmay Başkanı Min Aung Hlaing ve pek çok üst düzey generalin Arakanlı Müslümanlara soykırım yaptığını bildirdi. BM, Myanmar’da Arakanlı Müslümanlara soykırım uygulandığını açıkladı. Myanmar Genelkurmay Başkanı ve diğer generallerin soykırım suçundan UCM’de  (Uluslararası Ceza Mahkemesi) yargı önüne çıkarılmasını isteyen BM, uluslararası topluma da yaptırım ve ambargo çağrısı yaptı.

SIĞINMA HAKKI PERSPEKTİFİNDE ARAKAN RAPORU

Arakanlı Müslümanların 70 yılı aşkın süredir yaşadıkları insanlık dışı durumla ilgili daha fazla bilgiye ulaşmak için derneğimizin hazırladığı rapora göz atabilirsiniz. Uluslararası Mülteci Hakları Derneği olarak Bangladeş Mülteci Kampları’nda yapmış olduğumuz gözlem, araştırma ve elde edilen veriler neticesinde Rohingyalı Müslümanların yaşadığı soykırım ve insan hakları ihlalleriyle ilgili “Sığınma Hakkı Perspektifinde Arakan” adlı raporumuzu yayınlamış, tüm dünyaya seslenerek buradaki yaşam savaşının farkına varılmasını istemiştik. Raporun tam hali;

https://www.umhd.org.tr/wp-content/uploads/2018/06/arakanraporu2018.pdf