İstanbul / TÜRKİYE
Türkçe TÜRKÇE

Bir El Daha Uzatabilmek İçin Sahadayız…

Anasayfa

Haberler

Bir El Daha Uzatabilmek İçin Sahadayız…

Bir El Daha Uzatabilmek İçin Sahadayız…

6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezli olmak üzere iki yıkıcı deprem felaketi gerçekleşti. Yaşanan yıkım sonrası 11 Şubat tarihli son resmi rakamlarla 11.02.2023 tarihi itibarıyla 20 bin 665 kişi hayatını kaybetti, 80 bin 88 kişi enkaz altından kurtarıldı. Depremde, 12 bin 141 bina ve 66 bin 58 bağımsız bölümün yıkıldığı açıklandı. Deprem sonrası Kahramanmaraş, Gaziantep, Malatya, Diyarbakır, Kilis, Şanlıurfa, Adıyaman, Hatay, Osmaniye, Adana bu 10 ilde hükümet olağanüstü hâl kararı alındı.


Deprem Suriye’nin kuzeyini de vurdu. 3300’ün üstünde insanın Cinderes ve İdlib bölgesi çevresinde hayatını kaybetti. Sadece Idlib’in El-Tlul bölgesinde bile binlerce kişinin evlerini terk etmek zorunda kaldığı bilgisine ulaşıldı. Suriyeli gazeteci 1 dakikanın üstünde devam eden depremin şokunu “Araçla yaklaşık 90 dakika sürdük ve kalacak güvenli bir yer aradık! Sonunda şehrin dışında bir çiftlikte, etrafta büyük binalar olmadığı için insanların toplandığı bir kamp yeri bulabildik.” ifadeleriyle anlatıyor!


Yaşanan deprem sonrasında dünyanın dört bir yanından 71 farklı ülke Türkiye’ye yardım gönderildi. Alınan son bilgilere göre Hatay'da 2 bin 398, Kahramanmaraş'ta 1628, Adıyaman’da 1513, Gaziantep'te 692, Malatya'da 283 ve Osmaniye'de 122 yabancı arama kurtarma ekibi görev alıyor.


Biz de Gönüllü Ekiplerimizle Sahadayız!
Depremin hemen ardından biz de ekip olarak bölgeye koştuk! İçinde arama kurtarma eğitimli personelin de yer aldığı 150 kişilik gönüllü ekibimizle sahada, başta AFAD, Kızılay ve İHH olmak üzere Sadakataşı, Deniz Feneri Derneği, Uluslararası Doğu Türkistan STK’ları Birliği ve ÖZKAD organizasyonlarının insani yardım çalışmalarına dahil olduk. Hatay, Kahramanmaraş, Adıyaman ve İdlib bölgesinde yardım çalışmalarımızı sürdürmeye devam ediyoruz.